Günümüzde polietilen üretim işlemleri genellikle “yüksek basınçlı” ve “düşük basınçlı” operasyonlar olmak üzere kategorilere ayrılır. “Yüksek basınçlı” operasyon kategorisiyle genelde sıradan düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) elde ediliyorken “düşük basınçlı” operasyon kategorisiyle yüksek yoğunluklu (HDPE) ve doğrusal düşük yoğunluklu (LLDPE) polietilen elde edilir.

Nemden etkilenmemesi nedeniyle nemli ortamlarda rahatlıkla kullanılabilen bir plastik türüdür. Polietilen(PE) PE 100 PE 300 PE 500 PE 1000 GİBİ SINIFLARA AYRILIRLIR

Ambalaj Film Türleri

Polietilenlerin dayanıklılık, sağlamlılık, kolay islenebilme ve dielektrik özelliklerinin üstünlüğü ile günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Polietilen Malzemeler Tanımı Polietilen beyazca, yarı geçirgen, yumuşatılabilen ve oldukça dayanıklı bir mühedislik plastik çeşididir.

Polietilen Genel Özellikleri

 • Kolay kaynak edilebilme
 • elektriği izole kabiliyeti
 • iyi talaşlı imalat özelliği
 • düşük aşınma
 • yüksek mukavemet
 • iyi kayganlı

Polietilen Kullanım Alanları

 • Hareketli makina parçaları
 • Dişlik tekerlek makara
 • Kaydırma ekipmanları
 • Konveyür ekipman yapımı
 • Otomotiv sektör

Düşük yoğunluklu polietilen (LDPE)’nin özellikleri HDPE ile aynıdır. Ancak LDPE solvent ve madeni yağlara da az dayanıklıdır. Düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) film kalınlığı 9 mikrondan (bağlayıcı film olarak) 0,25 mm’ye kadar (yapı film olarak) değişir. Genişlikler ise; 100 mm’den 1.000 mm’ye kadar değişebilir. Önemli film özellikleri içinde parlaklık, çeşitli darbelere karşı dayanıklılık, uzama, yırtılmaya karşı dayanıklılık ve çekme direnci, ısıl yapışma, baskı ve makine kullanım kolaylığı açısından işlenebilirlik vardır.

Plastik ambalaj filmi için çoğunlukla LDPE kullanılmaktadır. Çok dayanıklı ve şeffaf olup nispeten düşük seviyede su buharı geçirgenliğine sahip bulunmaktadır. Kimyasal olarak çok inerttir ve pratikte kokusuz ve tatsızdır. En önemli avantajlarından biri kolay yapışabilir olmasıdır. Bu nedenle laminasyon uygulamalarında ısıl olarak yapıştırma sağlamak için birleştirici olarak da kullanılır. Yüksek düzeyde bir yırtılma dayanıklılığına sahip olup darbeye karşı mukavemetlidir. Ayrıca asgari –50°C ve azami 70°C’ye kadar yaygın bir kullanım ısısı düzenleme niteliğine sahip bulunmaktadır.

Diğer taraftan düşük yoğunlukta PE film, oksijen, karbon-dioksit gibi gazlara karşı nispeten yüksek seviyede bir geçirgenliğe sahiptir. Bu nedenle oksidasyona karşı elverişli olan ambalaj için veya direkt bir film olarak vakum ambalajı için pek uygun değildir. Ayrıca birçok yağ türleri için geçirgendir. Düşük yoğunlukta PE ile ambalajlanan belli ürünlerin koku ve tadında kademeli olarak bir kayba uğrayıp uğramadığı kontrol edilmelidir. Kâğıt, mukavva, alüminyum folyo gibi malzemelerin yüzeyine kolayca kaplanabilirler.

LDPE film, flekso ve serigafi baskı yöntemleri ile basılabilmektedir. Yüzeyin ön işleme tabi tutulması pek zorunlu değildir. Düşük yoğunlukta polietilen, ambalajlı ekmek, dondurulmuş gıdalar, yağı alınmış süt, sosisler, parça etler ve ambalaj torbaları için kullanılmaktadır.

HDPE (Yüksek yoğunluklu PE ) (High density PE)

Şişirme film, şişirme kalıplama, enjeksiyon kalıplama veya diğer ekstrüzon işlemleri için çift modal ve tek modal. HDPE sınıfları, UV- stabilizasyon ve şişirme kalıplama kimyasal konteynırler için UN standartlarını karşılayan sertifikasyon mümkündür.

Sızdırmazlık, darbe veya yumuşaklık gibi özellikleri arttırmak için PE veya PP’nin modifikasyon için Plastomer’leri . Plastomer’ler geniş bir sınıf, yoğunluk ve komonomer’ler (kopolimer oluşturan bileşiklerden birileri yani: Etilen-Okten veya Bütan bazlı Polimer) sunarlar.